Načítání...
  |  
Uživatel:   Heslo:
  |  
...škola bez hranic...

Základní škola, Znojmo,
náměstí Republiky 9



Sponzoři
 

 

Optika Hýblová

 

G-MEDA s.r.o.

Zřizovatel
Město Znojmo
www.znojmocity.cz
 
 
 

Partnerská škola Trento-historie spolupráce

Od roku 2002 se datuje spolupráce naší školy s partnerskou školou v italském Trentu.

 Proč právě Trento?

V průběhu první světové války bojovala Itálie proti Rakousku a aby byly ochráněny ženy a děti před válečným nebezpečím, 1600 jich nastoupilo do vlaku a odjeli do bezpečí do města Znaim (dnešní Znojmo). Zde žili tři roky až do konce války. Našli přístřeší v přilehlých vesnicích, kde pomáhali zemědělcům, zatímco děti zde chodily do školy. Bylo s nimi zacházeno přátelsky. Ke konci roku 1918 se vrátili všichni domů.

Na tyto historické události si vzpomněli představitelé města Trenta a rozhodli se najít to místo, které jim za války pomohlo.

Jsme rádi, že jsme byli ze všech základních škol vybráni právě my, abychom zahájili spolupráci mezi dětmi obou měst.

První cesty do Itálie byly cesty jednotlivců, event. malých skupin. 

Od roku 2004 jsme zahájili intenzivní spolupráci. Na základě dopisování v cizím jazyce (německém nebo anglickém) si děti našly své italské kamarády, které potom jely navštívit. Během týdenního pobytu se seznámily s italskou školou, zúčastnily se výuky, navštívily řadu zajímavých míst. Trento se nachází v severní Itálii, ve velmi turisticky atraktivní oblasti. Je centrem zimních sportů (Dolomity), letní rekreace (jezero Lago Di Garda), zemědělství (olivy, jablka). Je to krásné historické město se sto tisíci obyvatel a řadou pamětihodných míst. Během cest do Itálie jsme poznali Veronu, Mantovu, Benátky, Monte Bondone a další.

Prozatím poslední díl spolupráce vyvrcholil v květnu 2017 návštěvou tříd 7.B a 7.C v Itálii. Během slunečného týdne jsme se osobně setkali s našimi italskými kamarády, poznali jejich školu, rodinu, navštívíli krásnou Veronu i jezero Lago di Garda.

V říjnu jsme přivítali italskou delegaci u nás. Ukázali jsme jí naše město, hrad Bítov, na jeden den jsme se vypravili do Prahy. Krásný týden jsme završili aktivitami ve škole a závěrečnou diskotékou. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 





© Základní škola, Znojmo, náměstí Republiky 9
editor: editor@zsrepubliky.cz | správce: spravce@zsrepubliky.cz
webmaster: Ivo Pisařovic