Poskytování poradenských služeb v Základní škole, Znojmo, náměstí Republiky 9, příspěvkové organizaci je zabezpečováno prostřednictvím týmu poradenských pracovníků – školního poradenského pracoviště (ŠPP). Poradenské služby jsou poskytovány dětem, žákům, jejich zákonným zástupcům a všem pedagogickým pracovníkům školy. Poradenskými službami poskytovanými ve škole jsou zejména:
- zajišťování kvality a organizace podpory vzdělávání dětí a žáků, včetně dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami,
- zajišťování prevence rizikového chování,
- spolupráce se školskými poradenskými zařízeními a dalšími subjekty při podpoře dětí a žáků ve vzdělávání,
- poskytování metodické podpory pedagogickým pracovníkům školy při identifikaci a vzdělávání dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a
- koordinace kariérového poradenství.
Složení školního poradenského pracoviště:
Vedoucí:
Martina Poláčková Kostelecká – výchovná poradkyně
Členové:
Ludmila Krinková – školní psycholog
Miloslava Horová – školní speciální pedagog
Monika Pecová – školní metodik prevence
Jitka Pilerová – sociální pedagog
Kateřina Procházková – speciální pedagog
Cíle ŠPP pro letošní školní rok:
a) Adaptace a začlenění nových kolegyň do činnosti ŠPP
b) Podpora klimatu školy a tříd v rámci třídnických hodin
c) Příprava a implementace programu KiVa od školního roku 2026/27
Školní poradenské pracoviště se pravidelně schází 1x měsíčně, vždy první pondělí v měsíci, porady má možnost se také účastnit člen vedení školy. Kratší pracovní porady v užším složení ŠPP (výchovný poradce, školní speciální pedagog, metodik prevence a sociální pedagog) se konají každé pondělí.
Hlavní úkoly pro jednotlivé oblasti činnosti:
1. Podpůrná opatření pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Sledování a vyhodnocování účinnosti zvolených podpůrných opatření.
Zodpovídá: Horová, Poláčková, Procházková
ZÁŘÍ
- Aktualizace a doplnění databáze žáků se speciálními vzdělávacími potřebami s podpůrnými opatřeními.
- Nákup a příprava pomůcek.
- Příprava podkladů pro vytvoření individuálních vzdělávacích plánů a Dohod pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a jejich třídní učitele. Koordinace příprav dohod a IVP, na vyžádání TU účast na schůzkách s rodiči.
ŘÍJEN
- Kompletace spisové dokumentace v souvislosti s žáky s SVP pro aktuální školní rok (IVP, Dohody)
- 10. 2025 účast na poradě o žácích se speciálními vzdělávacími potřebami, předání informací třídním
- Zahájení programu „Hrajeme si na školu“ určeného budoucím prvňáčkům (Horová, učitelé 1. stupně)
LISTOPAD
- Náslechy v prvním ročníku – vyhledávání žáků s rizikem vzniku speciálních vzdělávacích potřeb. (Horová)
PROSINEC
- Nákup a příprava pomůcek.
- Soutěž ve výukových hrách pro děti navštěvující PSPP.
ÚNOR
- Účast na zápisu do prvních tříd.
KVĚTEN
- Dyslektická olympiáda.
- Vyhodnocení IVP, Dohod, zpětná vazba z PSPP.
ČERVEN
- Projednání vyhodnocení poskytovaných podpůrných opatření a vyhodnocení IVP se školními poradenskými zařízeními. Projednání změn v Doporučeních.
V PRŮBĚHU CELÉHO ROKU
- Metodické vedení a průběžné konzultace s pedagogickými pracovníky, kteří vyučují děti a žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a děti a žáky s rizikem vzniku speciálních vzdělávacích potřeb. Metodická podpora, pomoc, náslechy v hodinách. Specifika výuky a možnosti dle druhu a stupně podpůrných opatření pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, návrhy metody a formy práce s dětmi a žáky – jejich zavedení do výuky, instruktáže využívání speciálních pomůcek a didaktických materiálů.
- Participace na vytvoření IVP u žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, dohoda o poskytování podpůrných opatření u dětí a žáků s rizikem vzniku speciálních vzdělávacích potřeb v kooperaci s pedagogickými pracovníky, se zákonnými zástupci dítěte nebo žáka a se žákem samotným.
- Kooperace se školskými poradenskými zařízeními a dalšími institucemi ve prospěch žáka se speciálními vzdělávacími potřebami nebo s rizikem vzniku speciálních vzdělávacích potřeb.
- Metodické vedení pro zákonné zástupce a třídní učitele při odesílání dětí a žáků do školských poradenských zařízení, vyplňování požadované dokumentace.
- Konzultace s třídními učiteli a zákonnými zástupci žáků se speciálními vzdělávacími potřebami o závěrech prvního vyšetření ve školských poradenských zařízeních a projednání následné péče o tyto žáky.
- Vyhodnocení podpůrných opatření u žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Komunikace mezi ŠPP a PPP či SPC.
- Nákup pomůcek přiznaných žákům s podpůrnými opatřeními a jejich evidence.
- Poskytování informací o materiálech pro reedukaci, stimulaci a kompenzaci pro práci s dětmi a žáky se speciálními vzdělávacími potřebami či u dětí a žáků s rizikem vzniku speciálních vzdělávacích potřeb případně jejich možnost zapůjčení.
- Sledování adaptačních potíží žáků 1. ročníků při zahájení školní docházky a žáků 6. ročníků při přechodu na II. stupeň a nových žáků ve škole a pomoc třídním učitelům a zákonným zástupcům při jejich řešení.
- Náslechy ve třídách s ohledem na žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.
- Dlouhodobá i krátkodobá individuální i skupinová speciálně pedagogická péče za účelem naplňování podpůrných opatření pro děti a žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Reedukační, kompenzační a stimulační činnost s dětmi a s žáky s rizikem vzniku speciálních vzdělávacích potřeb.
- Podklady pro vykazování žáků se speciálními vzdělávacími potřebami pro vedení školy, aktualizace seznamů a složek.
- Koordinace a metodické vedení asistentů pedagoga ve škole.
- Individuální konzultace se zákonnými zástupci dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami s přiznanými podpůrnými opatřeními 1-5 stupně.
- Koordinace a metodické vedení asistentů pedagoga.
2. Prevence školní neúspěšnosti
Zodpovídají všichni členové ŠPP
V PRŮBĚHU CELÉHO ROKU
- Průběžné sledování žáků s neprospěchem – poskytování individuálních konzultací třídním učitelům, vyučujícím jednotlivých předmětů i zákonným zástupcům těchto žáků.
- Průběžné konzultace o neprospěchu s pracovnicemi ŠPP
- Podpora žáka speciálním pedagogem – ukázka metod a způsobů stylu učení, organizace práce, zvyšování práceschopnosti, nastavování denního režimu, uvolňovacích metod
- Podpora žáka sociálním pedagogem, komunikaci s rodinami, individuální schůzky se školním psychologem
- Vyhodnocování závěrů pedagogických rad – přehled o žácích s neprospěchem – hledání příčin neprospěchu, případně tvorba podpůrného vzdělávacího programu pro žáky s neprospěchem – úzká spolupráce s třídními učiteli a zákonnými zástupci neprospívajících žáků.
3. Kariérové poradenství spojující vzdělávací, informační a poradenskou podporu k vhodné volbě vzdělávací cesty a pozdějšímu profesnímu uplatnění.
Zodpovídají: Poláčková
- Aktualizace nástěnky, předávání informací žákům a zákonným zástupcům o aktivitách plánovaných v oblasti volby vzdělávací cesty, přijímacího řízení na střední školy.
- Informace rodičům žáků a žákům se SVP o možnostech uzpůsobení podmínek přijímacího řízení, předávání informací o oborech pro žáky se
- Organizace účasti žáků školy na veletrhu SŠ v Hollabrunnu, akce Řemeslo má budoucnost na SŠ Přímětická, případně dle potřeby dalších veletrhů SŠ či akcí pořádaných středními školami.
- Organizace Besedy se zástupci SŠ pro děti a jejich zákonné zástupce (8. a 9. ročníky) první čtvrtek v lednu.
- Předání informací žákům o přijímacích zkouškách nanečisto, pomoc s organizací (seznamy, databáze).
- Předání informací o možnostech studia na víceletých gymnáziích.
- Podpora pro zákonné zástupce při vyplňování přihlášek.
- Kompletace výsledků olympiád, jazykových zkoušek a příprava dopisů pro odeslání na SŠ před přijímacím řízením.
- Zadání informací o zvolených středních školách do Bakalářů + výsledků přijímacího řízení. Vypracování přehledu umístění vycházejících žáků.
- Pomoc zákonným zástupcům žáků a žákům, kteří neuspěli v prvním nebo dalších kolech přijímacího řízení.
- Individuální konzultace s žáky nebo zákonnými zástupci k celé problematice volbě další vzdělávací cesty a profesní orientace.
4. Podporu vzdělávání a sociálního začleňování žáků z odlišného kulturního prostředí a s odlišnými životními podmínkami. Průběžná a dlouhodobá péče o žáky s výchovnými či vzdělávacími obtížemi a vytváření příznivého sociálního klimatu pro přijímání kulturních a jiných odlišností ve škole.
Zodpovídá: Pilerová spolu s ostatními členy ŠPP
- Příprava, realizace a evaluace činností směřujících k identifikaci žáků s potřebou podpory ve vzdělávání z důvodu odlišného kulturního prostředí nebo jiných životních podmínek žáka. Vedení dokumentace a evidence související s identifikací těchto žáků.
- Podpora žáků s odlišným mateřským jazykem (nastavení podpůrných opatření, koordinace hodin češtiny, komunikace se ŠPZ).
- Vyhledávání žáků ze zanedbávajícího, ohrožujícího a nepodnětného prostředí, žáků ohrožených sociálním znevýhodněním, školním neúspěchem a žáků s rizikem výskytu a rozvoje rizikového chování či výchovných problémů.
- Realizace individuálních a skupinových činností se žáky se zaměřením na podporu v oblasti školní docházky a studijní motivace.
- Poskytování dlouhodobé i krátkodobé sociálněpedagogické péče.
- Poskytování individuálního a skupinového poradenství pedagogickým pracovníkům v oblasti práce s žáky s potřebou podpůrných opatření, zejména z důvodu odlišných kulturních a životních podmínek, s výchovnými obtížemi, nízkou studijní motivací a nízkou účastí ve vzdělávání, žákům ohroženým školním neúspěchem a jinak ohroženým žákům a žákům vyžadujících zvýšenou podporu.
- Zprostředkování odborné pomoci a péče žákům a jejich rodinám za účelem zvyšování školní úspěšnosti žáka.
- Koordinace, zprostředkování nebo zajištění facilitace a participace na pohovorech, výchovných komisích, případových konferencích organizovaných orgány sociálně-právní ochrany dětí, případových setkáních a dalších setkáních s rodinou žáka.
5. Podpora vzdělávání žáků nadaných a mimořádně nadaných.
Zodpovídá: Poláčková, Horová, učitelé
- Kroužky (třídní učitelé) – např. Koumák na prvním stupni.
- Účast žáků na vědomostních, sportovních soutěžích.
- Žáci s tzv. dvojí výjimečností – konzultace se žáky, zákonnými zástupci a třídními učiteli při úpravách metod a forem výuky.
- Nabídka pomůcek a metod pro diferencované učení.
- Zajištění organizací změn výuky a koordinace IVP pro žáky s mimořádným nadáním.
6. Včasná intervence při aktuálních problémech u jednotlivých žáků a třídních kolektivů.
Zodpovídá: Krinková, Pecová, Pilerová
- Rozhovory, dotazníková šetření. Komunikace výstupů třídním učitelům. Intervence.
- Spolupráce se školskými poradenskými zařízeními (okresní metodik prevence), případně dalšími externími organizacemi zajišťujícími programy dle druhu situace.
7. Předcházení všem formám rizikového chování včetně různých forem šikany a diskriminace. Průběžné vyhodnocování účinnosti preventivních programů uskutečňovaných školou.
Zodpovídá: Pecová, Poláčková
- Viz Minimální preventivní program
- Účast na třídnických hodinách, doporučení náplně třídnických hodin – zásobník aktivit
- Účast na školení programu KiVa, příprava a implementace programu do školy od příštího školního roku
8. Metodická podpora učitelům při použití psychologických, speciálně pedagogických, sociálně pedagogických a logopedických postupů ve vzdělávací činnosti školy.
Zodpovídá: Horová, Krinková, Pilerová + ostatní členové ŠPP
- Všichni členové ŠPP jsou v rámci svých kompetencí podporou pro pedagogické pracovníky školy.
9. Spolupráci školy při poskytování poradenských služeb se školskými poradenskými zařízeními. Spolupráce a komunikace mezi školou a zákonnými zástupci.
Zodpovídají všichni členové ŠPP.
- Škola vnímá rodiče a zákonné zástupce jako partnery, společně se podílíme na výchově i vzdělávání dětí.
- Spolupracujeme se školskými poradenskými zařízeními jak v oblasti podpory pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, tak i v oblastech prevence výskytu rizikových jevů.
Školní poradenské pracoviště zpracovává a uskutečňuje program poradenských služeb ve škole, který zahrnuje popis a vymezení rozsahu činností pedagogických pracovníků školního poradenského pracoviště, preventivní program školy včetně strategie předcházení školní neúspěšnosti, šikaně a dalším projevům rizikového chování.
| 10.03. | 8.00 - 8.45: Dopravní výchova 4. A |
| 10.03. | 8.30 - 10.45: Žákovský parlament Města Znojma |
| 10.03. | 9.00 - 9.45: Dopravní výchova 4. B |
| 10.03. | 9.20 - 12.45: Futsalová liga SVČ Znojmo - I. stupeň |
| 10.03. | 10.00 - 13.30: Futsalová liga SVČ Znojmo - II. stupeň |
| 10.03. | 11.50 - 12.35: Preventivní program: Poruchy příjmu potravy 6. B |
| 10.03. | 12.35 -14.20: Projekt: Babičko, vyprávěj |
| 10.03. | 12.45 -13.30: Preventivní program: Poruchy příjmu potravy 6. A |
| 11.03. | 8.00 - 8.45: Preventivní program: Poruchy příjmu potravy 6. C |
| 11.03. | 8.15 - 9.00: Děti do bruslí 1. A |
| 11.03. | 8.55 - 9.40: Preventivní program: Poruchy příjmu potravy 7. C |
| 11.03. | 9.00 - 9.45: Děti do bruslí 1. B |
| 12.03. | 10.55 - 11.40: Preventivní program: Poruchy příjmu potravy 7. B |
| 12.03. | 8.15 - 9.00: Děti do bruslí 2. B |
| 12.03. | 9.00 - 9.45: Děti do bruslí 2. A |
| 12.03. | 11.50 - 12.35: Preventivní program: Poruchy příjmu potravy 7. A |
| 13.03. | 11.50 - 12.35: Třídnická hodina |































