Konec války ve Znojmě - Když voněly šeříky

Konec války je podrobně popsán v každé učebnici dějepisu.  A přestože se jedná o téma stále živé a bolestné, žáci devátého ročníku k němu při běžných hodinách dějepisu přistupují jako k pouhé teorii, kterou je nutné se naučit na písemku.
Když jsme se ale přesunuli se žáky přímo na místa, kde se tyto události staly, už to nebyla pouhá teorie na papíře.  Státní svátek konce války jsme prozkoumali ze všech stran.  Program s názvem „Když voněly šeříky“ připravila Mgr. Monika Frecerová z Jihomoravského muzea ve Znojmě. Při společné procházce Znojmem jsme si připomněli události jara r.1945, dozvěděli jsme se o lidových soudních procesech ve Znojmě a porovnali jsme dobové fotografie Znojma před válkou se současností. Proč se tolik změnilo vlakové nádraží a jaký je důvod přestavby budovy radnice? O bombardování našeho města se žáci učili přímo v ulicích Znojma. Získané informace následně zpracovávali písemně k dalšímu  využití na společný plakát.